Wydawnictwo psychoskok

Newsletter Wydawnictwa Psychoskok

Zapisz się do newslettera , a otrzymasz informację o naszych nowościach, promocjach,aktualnościach i spotkaniach z autorami.

Konkurs portalu ksiazka.net.pl oraz Wydawnictwa Psychoskok

Portal Księgarski oraz wydawnictwo Psychoskok zapraszają do wzięcia udziału w konkursie
związanym z trzema książkami Jolanty Marii Kalety:
"Wrocławska Madonna", "Lawina" oraz "Kolekcja Hankego".
Konkurs dotyczy trzech, spośród sześciu książek Jolanty Marii Kalety.


Patronat nad książkami Jolanty Marii Kalety objął portal TuWrocław.pl

Pytania konkursowe:

1.  Podaj, kim był tytułowy Karl Hanke ?

2.  Z czego znane były przed wojną Kowary? 

3. O jaki zaginiony obraz chodzi autorce i co się z nim ostatnio dzieje? 


Odpowiedzi oraz swoje dane adresowe należy przesyłać mailem do 12 listopada 2013  na adres:redakcja@ksiazka.net.pl lub gkaminski@ksiazka.net.pl w tytule wpisując: "Konkurs z książkami Jolanty Marii Kalety".


Spośród osób, które przyślą prawidłowe odpowiedzi, 3 zostaną nagrodzone egzemplarzami  w/w książek.

Zwycięzcy o wygranej zostaną poinformowania mailowo.
1. Wrocławska Madonna


Inspiracją do napisania powieści było zagadkowe zniknięcie, przed wielu laty, z kaplicy Arcybiskupa Wrocławskiego na Ostrowie Tumskim, cennego obrazu Łukasza Cranacha „Madonna Pod Jodłami”. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych, kiedy to po raz kolejny doszło do napięcia na linii Państwo-Kościół, na skutek sporu wokół rocznicy tysiąclecia chrztu Polski. W zaistniałej sytuacji Kościół nigdy oficjalnie zaginięcia obrazu nie zgłosił.


2.Kolekcja Hankego


Za kanwę powieści posłużyła garść wydarzeń z przeszłości. Po koniec drugiej wojny światowej gauleiter Dolnego Śląska, Karl Hanke dopuścił się nie tylko zbrodni przeciwko samemu miastu Breslau, które ogłosił twierdzą, wydając na nie tym samym wyrok śmierci, lecz także miasto ograbił. Do dziś nie odnaleziono tak zwanego złota Wrocławia i setek cennych dzieł sztuki oraz innych kosztowności zrabowanych przez chytrego gauleitera. Trzydzieści jeden lat później, pewnej czerwcowej nocy, 1976 roku doszczętnie spłonął kościół pod wezwaniem świętej Elżbiety, zwany Kościołem Garnizonowym. Śledztwo nie pozostawiło żadnych wątpliwości – było to podpalenie. Kilka dni później do Muzeum Historycznego, mieszczącego się w ratuszu przyszedł anonim, zapowiadający jego podpalenie. Dyrekcja Muzeum, w obawie o zbiory, jak i sam budynek, nakazała pracownikom merytorycznym nocne dyżury w gmachu ratusza, aby nie dopuścić do realizacji groźby.


3.Lawina

Akcja powieści rozgrywa się w 1948 roku. Po odbyciu kary trzech lat w stalinowskim więzieniu, wychodzi na wolność Jędrek Madej, chirurg, były żołnierz Armii Krajowej. Na mocy decyzji administracyjnej podejmuje pracę lekarza w szpitalu w Kowarach, małej miejscowości u stóp Karkonoszy. Mając za sobą ciężkie przeżycia liczy, że w obcym sobie miejscu, z dala od wspomnień, poświęcając się bez reszty pracy i ukochanym wędrówkom po górach, zaleczy rany. Szybko przekonuje się, że jego nadzieje były złudne, a życie nadal dalekie jest od normalności.


źródło: ksiazka.net.pl