Wydawnictwo psychoskok

Newsletter Wydawnictwa Psychoskok

Zapisz się do newslettera , a otrzymasz informację o naszych nowościach, promocjach,aktualnościach i spotkaniach z autorami.

Młodości szczęśliwa

Młodości szczęśliwa - okładka
„Młodości szczęśliwa” to pierwsza część cyklu opowiadań “Zza zasłony wspomnień”, których autorem jest Zdzisław Brałkowski. Książka składa się z kilkunastu rozdziałów, z których każdy oscyluje wokół jakiegoś bardzo ciekawego wydarzenia, ewentualnie dłuższego wątku z życia autora. Już same tytuły rozdziałów wskazują, iż fabuły tych opowiadań umiejscowione są w okresie dzieciństwa i szkolnej młodości. W książce widzimy następujący chronologiczny układ kolejnych rozdziałów: Kolonie, Pożar, Podchody, Lekcja geografii, Nauczyciel ma zawsze rację!, Maderacy, Nago, Ruskie przyszli!, Egzaminy wstępne, Profesor Dzik, Wranglery, Pan Czterdziestka, Egzamin dojrzałości.

Spójrzmy na jeden z rozdziałów - “Wranglery”. Tutaj autor wspomina czasy, gdy porządne, dżinsowe, zachodnie spodnie można było kupić tylko w Peweksie za dolary (lub bony). Spodnie takie stanowiły dobro luksusowe, dostępne wyłącznie dla nielicznych, czym można było szpanować i wyróżnić się w tłumie innych nastolatków. Zdzisław, aby mieć takie spodnie, przez prawie miesiąc pracował jako sezonowy ochotnik w Zakładzie Zieleni Miejskiej i dźwigał ciężkie betonowe bloczki, dzięki czemu mógł u cinkciarza wymienić złotówki na bony. Cały miesiąc pracował na jedne spodnie. Tak kiedyś było. Dziś nie do pomyślenia, jako że takie spodnie to kilka godzinówek.


Recenzje, opinie:
http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com/2016/06/modosci-szczesliwa-z-brakowski.html

https://siostrydajarade.blogspot.com/2016/09/modosci-szczesliwa-zdzisaw-brakowski.html


Dostępna w

Autor książki

Zdzisław Brałkowski

Zdzisław Brałkowski

Zdzisław Brałkowski przepracował kilkadziesiąt lat, najpierw w fabryce, później wychowując i ucząc młodzież. Jego wspomnienia są...

Wileńszczyzna w miniony czas - okładka
Czas dorosłości - okładka