Wydawnictwo psychoskok

Newsletter Wydawnictwa Psychoskok

Zapisz się do newslettera , a otrzymasz informację o naszych nowościach, promocjach,aktualnościach i spotkaniach z autorami.

Dni z kalendarza

Dni z kalendarza - okładka
W zbiorze „Dni z kalendarza” znajdują się opowiadania nagrodzone w konkursach literackich. Wiele z nich poświęconych jest losom kobiet. Tym młodym, stojącym u progu dorosłego życia i tym, które coraz częściej oglądają się wstecz na przebytą drogę.

Ebook Małgorzaty Chaładus „Dni z kalendarza” to zbiór interesujących opowiadań w dużej mierze poświęconych kobietom, zmagających się z różnymi problemami, z różnym bagażem doświadczeń, tych młodych z jeszcze nie zapisaną kartą księgi życia, ale także i tych, które mają ją niemal do końca zapełnioną. Każda z nich ma do opowiedzenia coś innego, każda ma inne doświadczenia życiowe. Poza tym ukazała się takze powieść Małgorzaty Chaładus ”Szwecja i ja” oraz kolejny zbiór opowiadań ”Fantazja” o charakterze science fiction. Mamy w niej kilka opowiadań odnoszących się do współczesnych problemów ludzkości, które są wyolbrzymione w fantastycznym świecie nie z tej ziemi. Poniżej prezentuję co pokrótce każde z nich zawiera. Ważną informacją jest to że w zbiorze „Dni z kalendarza” znajdują się opowiadania nagrodzone w konkursach literackich (Matka Judasza, Żurawie).
Dni z kalendarza
Cyntia” jest pracoholiczką. Święta są dla niej udręką. Nie ma ochoty na spotkania z rodziną. Na dodatek „zdradził” ją idol, którego życiem kierowała w fantazji nie znając go.

Panna młoda”- Tragedia starego człowieka, który traci chorą na Alzheimera żonę.

Dowolny przekład z Dekamerona”- Cztery przyjaciółki, Polki, spotykają się regularnie. Jednego dnia opowiadają sobie o pierwszych miłościach i drogach, które zawiodły je do Szwecji. Na przeszłość patrzą z sentymentem i lekką ironią.

Dzień jak codzień”- Weronika samotnie wychowuje synka. Na życie zarabia opieką nad starymi ludźmi. W ten dzień ma dużo pracy, a czekają jeszcze przygotowania do urodzinowej uroczystości synka, który zażyczył sobie niezwykłego prezentu.

Dziewczyna z naprzeciwka” – Po kłótni z Kamilem Wanda zostaje sama. Do mieszkania naprzeciw wprowadza się Linus z dziewczyną o egzotycznym wyglądzie. Wanda zazdrości im ich szczęścia. Pewnego dnia krewni napadają na dziewczynę. Zhańbiła rodzinę zamieszkując bez ślubu z obcym.

Izolda”- Iza przypadkowo dowiaduje się o istnieniu przyrodniego brata, owocu wakacyjnego romansu ojca.

Jedna noc z życia prawdziwej kobiety” – Przepiękna Pearl dnie spędza na afiszu reklamując buty. Nocami jest wolna i spotyka się z innymi reklamowymi pięknościami.

Jubileusz”- Cała rodzina szykuje się do obchodów setnej rocznicy urodzin seniorki. Jubilatka uważa, że robią wiele hałasu o nic. Patrzy wstecz na swoje życie. Wspomina jego etapy, kobiety, którymi była.

Margaret M.”- Margaret wybiera się z partnerem w góry na narty. Zauroczona górskim ratownikiem Margaret łamie nogę i ląduje w szpitalu. Partner ją opuszcza. Ratownik zakochuje w pielęgniarce. Margaret próbuje sposobów, żeby sobie na nowo ułożyć życie.

Matka Judasza”’- Matka jest w szoku. Jej syn okazał się mordercą kobiet. Zastanawia się, czy jakaś wina leży po jej stronie. Coś zaniedbała w jego wychowaniu? Czuje wstręt do jego zbrodni i jednocześnie nie może przestać kochać chłopczyka, którym był.

Metro”- Jazda w kółko metrem, obserwowanie współpasażerów, układanie fantastycznych historii o ich życiu to odprężenie po nudnych i prowadzących do nikąd kursów dla bezrobotnych.

Oczekiwanie”- Antoni i Janina oczekują na przyjazd wnuka, który chce im przedstawić narzeczoną. Antoni ukrywa przed żoną, że dowiedział się od lekarza o złym stanie zdrowia.

Odwiedziny”- Bratowa zaprosiła Marię do siebie. Obie kobiety nigdy się nie lubiły. Dopiero teraz, obie już stare, są w stanie szczerze ze sobą rozmawiać.

Pociąg” – Kinga wraca od rodziny narzeczonego, który tuż przed ślubem zakochał się w innej. Jej milczącym towarzyszem podróży jest młodzieniec też zawiedziony w miłości.

Poprawka”- Alicja odkrywa, że nowa sąsiadka jest kubek w kubek podobna do niej samej z czasów młodości. Jej życiowa sytuacja również. Alicja postanawia zapobiec, żeby sobowtór powtarzał jej dawne błędy.

Słońca”- Przyjaciółka usiłuje pomóc kobiecie cierpiącej na zaburzenia psychiczne w przystosowaniu się do życia. Niezrozumienie otoczenia skazuje te próby na niepowodzenie.

Smakowanie Świata”- Bohater opowiadania poznaje świat zmysłem smaku.

O kojącym wpływie spaghetti na moje życie”- Skrzywdzona przez życie kobieta pociesza się lodami czekoladowymi i układaniem kolaży z makaronu.

Bieg”- Córka bohaterki poprzedniego opowiadania krąży między dwoma matkami. Biologiczna oddała ją na wychowanie żonie swojego byłego kochanka.

Stypa”- Rodzina, także ta z zagranicy, ma spotkać się na stypie po śmierci matki. Porządkująca mieszkanie córka znajduje listy miłosne rodziców.

Walczyk”- Stojąca przed św. Piotrem duszyczka nie rozumie jakie grzechy można jej zarzucić. Jeździła przez życie tylko walczykiem, nie walcem drogowym.

Wspinaczka”- Lekko stuknięta autorka utrzymuje się z pisania bajek. Jej matka odnosząca sukcesy w zawodzie płaci za jej wizyty u psychoanalityka.

Żegnaj, Izadoro”- Zmęczona życiem kobieta fantazjuje, że jest kimś innym. Rzeczywistość zmusza ją do porzucenia marzeń.

Żurawie”- Mężczyzna, który w katastrofie stracił żonę i dziecko nie ma odwagi, żeby zaangażować się uczuciowo po raz drugi. Wybiera przelotny romans.

Życie moje”- Wychowana w domu dziecka dziewczyna wspomina swoje niewesołe życie. Przyrzeka sobie, że zrobi wszystko, żeby przyszłość była lepsza.

Dostępna w

Autor książki

Małgorzata Chaładus

Małgorzata Chaładus

Małgorzata Chaładus mieszka w Szwecji od prawie trzydziestu lat. Tutaj zaczęła pisać, nie licząc młodzieńczy...

Szwecja i ja - okładka
Humor, satyra - okładka
Fantazja - okładka
Haiku, sonety i piosenki bez melodii - okładka
Dramaty - okładka
Groch z kapustą - okładka
Dla wnuków - okładka
Opowiastki świąteczne - okładka
Jednoaktówki - okładka
Dziewczyny z PRL-u - okładka
Mozaika - okładka