Wydawnictwo psychoskok

Newsletter Wydawnictwa Psychoskok

Zapisz się do newslettera , a otrzymasz informację o naszych nowościach, promocjach,aktualnościach i spotkaniach z autorami.

Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga

Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga - okładka

Na przestrzeni wieków pytania na temat tego, dlaczego sny są w ogóle potrzebne oraz jakie jest ich znaczenie, wywołały niekończącą się debatę. Obecnie panuje przekonanie, że z psychologicznego punktu widzenia brak snów jest szkodliwy jednakże nikt nie wie, dlaczego tak łatwo zapominamy sny. Sen interesował od zawsze nie tylko zwykłych ludzi, ale i psychiatrów oraz psychologów. Upatrywano w nim drogi do duszy człowieka. Dlatego Wojciech Filaber w swojej pracy poświęconej właśnie temu zagadnieniu ukazuje nam różnice pomiędzy teorią snów stworzoną przez Zygmunta Freuda a Carla G. Junga. A oto jedna z nich:

„Do różnicy stanowisk między Freudem a Jungiem należy zaliczyć także odmienność interpretacji zjawisk psychicznych, zwłaszcza odnośnie interpretacji marzeń sennych. Dla Freuda marzenia senne są przede wszystkim obrazami niespełnionych pragnień, natomiast dla Junga są wskazówką dla pacjenta płynącą z jego nieświadomości i sugerującą, jaką drogą ma podążać. Podejście Freuda i Junga do interpretacji snów różniło się znacznie. W przypadku, kiedy pacjent przykładowo zinterpretował podarowany mu przez ojca miecz jako podarunek, interpretacja Freuda ujrzałaby ten sen jako formę czysto seksualną. Interpretacja Junga natomiast określiłaby ten sam sen jako energetyczny temperament ojca. Dodatkowo, według Junga miecz to symbol przodków, starożytnych tradycji i spuścizny po przodkach. W interpretacji Junga  prezent to ważny symbol reprezentujący skojarzenia osoby śpiącej i jego zdolność do przedstawienia i przetworzenia treści snu. Ogółem, interpretacja Freuda byłaby przedstawiona wyłącznie za pomocą seksualnych form natomiast interpretacja Junga przedstawiona zostałaby za pomocą symboli reprezentujących życie codzienne. Aspekt symboli w interpretacji Junga nasila znaczenie snu poprzez dodanie do niego pokładu seksualności i pożądania. Poza tym, symboliczny obraz reprezentowałby znaczenie i silne skojarzenia tęsknotę, energię, dążenie do władzy jak również seksualne żądze i najprawdopodobniej agresywne intencje pacjenta”.
Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda

Dostępna w

Autor książki

Wojciech Filaber

Wojciech Filaber

Wojciech Filaber, urodzony w Kwidzynie, od dzieciństwa marzył aby podróżować i pisać książki. Mieszka obecnie w Colchester,...

Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji. Życie i dziedzictwo największych mistrzów medytacji - okładka
Przyczyny powstania konfliktów zbrojnych XX-ego wieku na podstawie teorii archetypów i nieświadomości zbiorowej Carla G. Junga - okładka
Sekretna hawajska metoda przebaczania i akceptacji - okładka
Historyjki dla dzieci w języku polskim i angielskim cz. I - okładka
Huna i Ho’oponopono: Starożytna wiedza współcześnie - okładka
Achieve Inner Peace with Meditation Techniques, Benefits and Inspirational Teachers - okładka
Historyjki dla dzieci w języku polskim i angielskim. Część II – kolorowanka - okładka
Huna: sekretna nauka. Korzyści i współcześni nauczyciele - okładka

Współpracujemy z

Zapomniana biblioteka

zapomniana biblioteka

wprasa

Tu znajdziesz nasze ebooki.

dlaLejdis.pl

dlaLejdis.pl - portal dla Kobiet

halmanowa

http://www.halmanowa.pl/

Kulturalne rozmowy

Kulturalne rozmowy